آقاعلی‌نژاد: فدراسیونها هنوز رویکرد علمی نسبت به ورزش ندارند

دکتر حمید آقاعلی نژاد در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: در حال‌ حاضر کسب مدال بدون توجه به مسائل علمی بسیار سخت شده و هنوز فدراسیون‌های ما به این باور نرسیده اند که باید به سمت علمی شدن حرکت کنند و نسخه تمرینی ورزشکاران خود را با روش‌های جدید علم تمرین پیش ببرند.

مربی بدنساز تیم ملی جودو خاطرنشان کرد: امروز به جز تعداد محدودی از فدراسیونها مابقی اعتقاد زیادی به مباحث علمی ندارند و هنوز رویکرد آنها در تمرینات و آماده سازی ورزشکاران خود بر مبنای روش‌های سنتی است. فدراسیون‌ها باید این موضوع را در نظر بگیرند که بعد از بازیهای آسیایی جاکارتا، المپیک 2020 توکیو را پیش رو داریم و از هم‌اکنون باید تمرینات ورزشکاران خود را براساس شیوه‌های علمی دنبال کنند تا به موفقیت دست پیدا کنند. بدون توجه به مباحث علمی در آینده برای کسب مدال آوری با مشکلات زیادی مواجه خواهیم بود.

دبیر کل یازدهمین همایش بین‌المللی علوم ورزشی همچنین درباره دستاوردهای این همایش، اظهار کرد: این همایش بزرگترین رویداد علمی کشور است که تمامی اساتید و پژوهشگران داخلی و خارجی علوم ورزشی در حوزه‌های مختلف حضور داشتند و 725 مقاله در این همایش ارائه شده بود که 530 مقاله به صورت پوستر و سخنرانی مورد پذیرش قرار گرفت که از نظر محتوا و کیفیت به اعتقاد من نسبت به دوره قبل بالاتر بود. ضمن این که استقبال خوبی که از  طرف خانواده علوم ورزشی از این همایش شده بود، نشان از آن داشت که ما می‌توانیم با برپایی چنین همایش‌هایی به روند علمی شدن ورزش کمک کنیم و گام‌های علمی شدن ورزش را از دل همین همایش ها برداریم.

آقاعلی نژاد خاطر نشان کرد: در این همایش دو وزارت آموزش و پرورش و وزارت ورزش و جوانان حضور فعالی داشتند و همچنین فدراسیون‌های ورزش‌های همگانی و اسکواش نسبت به سایر فدراسیون‌ها توجه ویژه‌ای به مباحث علمی داشتند. البته من نسبت به کم توجهی بسیاری از  فدراسیون‌ها به این گونه همایش‌ها انتقاد دارم و آنها هنوز به این باور نرسیده اند که تنها با پیاده کردن شیوه‌های علمی در تمرینات می‌توانند به افزایش مدالهای خود در رویدادهای مهم امیدوار باشند. امروز دیگر نمی‌توان با بسنده کردن به شیوه های سنتی در رویدادهای حساس و مهم به دنبال مدال بود. ما اگر بخواهیم با همین شیوه پیش برویم بدون شک در مسابقات آینده به نتایج ضعیفی دست پیدا خواهیم کرد.

وی در پایان با اشاره به ارتباط خوب بدنه علمی ورزش و اجرایی نسبت به گذشته، گفت‌: هر چند در گذشته این ارتباط کم رنگ تر بود، اما همایش به همایش ما شاهد پر رنگ شدن این ارتباطات هستیم. البته من انتظار داشتم در یازدهمین همایش بین‌المللی علوم ورزشی شاهد حضور مربیان تیم‌های ملی و ورزشکاران در این همایش باشیم که متاسفانه این طور به نظر می‌رسد که این همایش تنها مختص به اساتید علمی و دانشجویان علوم ورزشی است.

مربی بدنساز تیم ملی جودو در پایان با بیان این که فدراسیون جودو از یکسال گذشته با تکیه بر مسائل علمی توانسته به موفقیت‌های خوبی دست پیدا کند، اظهار کرد: طی 10 ماهی که مسوولیت بدنسازی تیم‌های ملی بزرگسالان و جوانان جودو را بر عهده گرفتم در این مدت به نتایج خوبی در تورنمنت‌های مهم دست پیدا کردیم. در حقیقت با رویکرد علمی که این فدراسیون دارد، مطمئنم در جاکارتا به نتایج خوبی دست پیدا خواهد کرد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © 2019 بــــازی